Jos Ukrainan tilanne ei ole tarpeeksi epätoivoinen, ajatelkaa niitä, jotka kärsivät Huntingtonin taudin aiheuttamasta taakasta. Puolan HD-yhdistyksen puheenjohtaja Danuta Lis ja Belgian Huntington-liigan (Flanderi) varapuheenjohtaja Bea De Schepper ovat johtaneet heidän auttamistaan. 

Taistelujen puhjettua ja potilaita jouduttiin evakuoimaan Kiovasta, puolalainen HD-hoitoon erikoistunut TriVita-keskus suostui ottamaan vastaan Dianan (33), joka tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa. Kuljetus lähetettiin rajalle hakemaan Dianaa, hänen äitiään ja 10-vuotiasta tytärtään. Dianan hoito Krakovasta etelään sijaitsevassa keskuksessa on vain yksi esimerkki tuesta, jota Puolan Huntington-yhdistys tukee. Katerinalla (12) on myöhäisvaiheen nuoruusiän HD. Häntä ja hänen äitiään Dariaa hoidetaan Varsovassa. 

Danuta itse isännöi toista HD-perhettä, Karinaa (32) ja hänen kuusivuotiasta poikaansa. Danuta kerää myös perustarvikkeita, kuten ruokaa ja vaatteita, ja käy kaksi kertaa viikossa auttamassa pakolaiskeskuksia. 

Normaalisti puolalainen yhdistys antaa taloudellista tukea vain puolalaisille HD-perheille, mutta kuten Danuta sanoi, "poikkeukselliset ajat vaativat poikkeuksellisia toimenpiteitä". Danuta on ottanut yhteyttä muihin yhdistyksiin ja kiittää yksityishenkilöitä, jotka ovat antaneet avokätisiä vastauksia, sekä George Huntingtonin säätiötä Saksassa, HD Society of America -järjestöä ja Guthrie Centreä, myös Yhdysvalloissa. 

Bea De Schepper Belgian liigasta (Flanderi) on jo useiden vuosien ajan lähettänyt Itä-Eurooppaan kuorma-autoja, jotka ovat täynnä belgialaisten lahjoittajien ylijäämätarvikkeita ja -välineitä - erityisiä HD-sänkyjä ja -tuoleja, kävelytelineitä, pyörätuoleja jne. Hänellä on nyt kuorma-autolastillinen, joka lähetetään Puolaan Belgian HD-yhdistyksen avustuksella ja varastoidaan siellä valmiina lähetettäväksi Ukrainaan heti tilanteen salliessa.   

Bean mukaan belgialaisyhdistys on jo käyttänyt tämäntyyppisiin kuljetuksiin moninkertaisesti budjetoitua enemmän rahaa, mutta se sanoo, ettei sillä ole vaihtoehtoja. "Toivon, että muut HD-järjestöt osoittavat solidaarisuutta, jotta voimme yhdessä lievittää näiden hirvittävissä oloissa elävien perheiden suunnatonta pelkoa ja kärsimystä". 

Monet eivät pysty evakuoimaan, ja kaikkien jäljelle jääneiden tilanne on epätoivoinen. On perheitä, joilla ei ole työtä tai edes ruokaa. Asialleen omistautuneet lääkärit yrittävät pitää yhteyttä potilaisiinsa, mutta se ei aina ole mahdollista, koska puhelinverkot tai internet-yhteydet ovat tuhoutuneet. Lääkäreitä ja sairaanhoitajia on tapettu, ja toisia on värvätty armeijaan. 

Pelkona on, että sota pitkittyy. Jäävätkö he Ukrainaan vai pakenevatko he naapurimaahan Puolaan, puolalaisen HD-järjestön tuen tarve on suurempi kuin mitä he pystyvät yksin hoitamaan. Jos haluat antaa lahjoituksen, käytä alla olevia tilitietoja ja mainitse maksun yhteydessä "Help for Diana" tai "HD Ukraine". Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteyttä Danuta Lisiin +48 669 111 144. 

www.huntington.pl

Tilin nimi:

Puolan Huntingtonin tautiyhdistys

ul. Rekodzielnicza 17 A, 02-267 Varsova

IBAN-numerot Puolan zlotyn, euron tai Yhdysvaltain dollarin määräisiä maksuja varten:

PL 20 1160 2202 0000 0000 7882 5845 - (PLN)

PL 61 1160 2202 0000 0000 7882 8017 - (EUR) 

PL 09 1160 2202 0000 0000 7882 8371 - (USD)

BIC/Swift-koodi: BIGBPLPWXXX 

Bank Millennium S.A., Harmony Center, ul. Stanislawa Zaryna 2A Warszawa, Puola.

Viite: "Apua Dianalle" tai "HD Ukraina". 

Kiitos jo etukäteen anteliaisuudestanne. 

Diana saa hoitoa TriVitassa Puolassa
Vapaaehtoiset Belgiassa lastaavat varusteita Kiovaan menevään kuorma-autoon.
Kategoriat: Uutiset

0 kommenttia

Vastaa

Avatarin haltija

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

fiFinnish